Vibrodiagnostika oběžných lopatek točivých strojů v energetice

Projekt programu Účinná přeměna a skladování energie Strategie AV21 pro rok 2015
Odpovědný řešitel:
Ing. Pavel Procházka, CSc.
Pracoviště: Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.. Ústav informatiky AV ČR, v. v. i.

Tento projekt propojuje vědecké oblasti elektrotechniky, mechatroniky, mechaniky a matematické statistiky. Jeho cílem je vývoj vibrodiagnostických systémů oběžných lopatek točivých strojů v energetice zaměřených na spolehlivost a účinnost nízkotlakých stupňů parních turbín.

V rámci projektu byla data získaná z tepelných elektráren Počerady a Temelín podrobena analýze pomocí statistických metod. Analýza odhalila nové souvislosti mezi vibracemi lopatek a provozními charakteristikami turbín,  které se až dosud zdály být nahodilé. Statistickými metodami byla analyzována i data získaná ze zkušebního turbínového kola Laboratoře laserové rotační vibrometrie. Jedním z výsledků projektu je numerický model vibrodiagnostického systému lopatek turbín s rovnoměrným rozložením bezkontaktních senzorů na statoru. Simulace matematického modelu je koncipována tak, aby napomohla identifikaci nejistot, které jsou zahrnuty v bezkontaktní metodě časových diferencí používané pro vyhodnocení vibrací lopatek turbín za provozu.

V rámci projektu byla rozvíjena také Laboratoř laserové rotační vibrometrie Ústavu termomechaniky AV ČR. Laserový vibrometr OFV-5000 byl doplněn dekodérem rychlosti VD-06 s vyšší linearitou a citlivostí a dekodérem výchylky DD-900 pro převod měřené veličiny vibrometru – rychlosti na výchylku. Laboratoř byla dále vybavena budicím systémem vibrací LDS V406.

Laboratoř rotační laserové vibrometrie Ústavu termomechaniky AV ČR