Projekt programu Účinná přeměna a skladování energie Strategie AV21 pro rok 2018
Odpovědný řešitel: Prof. RNDr. Ladislav Kavan, DSc., Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, AV ČR, v. v. i. (ÚFCH JH)
Spolupracující pracoviště: EPF-Lausanne, Švýcarsko, VŠCHT Praha
Aktivita 2a: Barvivem sensibilizované solární články
V souladu s plánem aktivity 2a byl v roce 2018 řešen problém barvivem sensibilizovaných solárních článků s redox mediátorem ve formě hexakoordinaovaných komplexů Co(III/II) a tetrakoordinaovaných komplexů Cu(II/I). Řešení probíhalo dle plánu ve spolupráci se zahraničním partnerem, EPF-Lausanne, Švýcarsko. Výsledkem je teoretický design a experimentální potvrzení nového čistě organického barviva pro sensibilizaci nano-TiO2 barvivem typu D-A-π-A s trifenylaminem jako donorem [1]. Následný výzkum vedl k návrhu alternativních typů organických bází pro zvýšení napětí článku, jako náhrady 4-tetr-butylpyridinu, který se pro systémy Cu(II/I) nehodí. Hlavním výsledkem je nejen nalezení optimální náhrady, tj. 4-(5-nonyl)pyridinu, ale i objasnění mechanismu nežádoucích interakcí těchto bází s příslušnými Cu-komplexy [2]. Kromě kapalných elektrolytů na bázi Cu(II/I)-komplexů, byl též úspěšně vyvinut zcela nový systém s pevným elektrolytem, který dosáhl zatím největší účinnosti, jaký kdy byl pro tento typ solárního článku publikován, tj. 11.7 % [3].
Ve všech výše zmíněných pracích [1-3] byl jako materiál katody použit vodivý polymer, PEDOT na F-dopovaném SnO2. To je nejen přesně v souladu s plánem aktivity 2a, ale hlavně to potvrzuje předpoklad, že nalezení alternativního katodového materiálu jakožto náhrady platiny je nejen prakticky možné, ale lze dosáhnout i lepší životnosti katalyzátoru a větší rychlosti přenosu náboje na katodě. V několika případech, jak u kapalného [1] tak i pevného elektrolytu [3], se podařilo dosáhnout napětí většího než 1 V; rekordní hodnota je 1,10 V při ozáření 1.5 AM sluncem. Kromě tradiční architektury barvivem sensibilizovaného solárního článku využívajícího TiO2 fotoanody byl rovněž rozvíjen nový systém založený na sensibilizaci p-polovodičové fotokatody. Jako materiál fotoanody byl použit borem dopovaný nanodiamant a sensbilizátorem byl organický chromofor (P1), který se již dříve osvědčil pro sensibilizaci p-NiO. Výsledkem spolupráce čtyř tuzemských týmů (PřFUK, ÚOCHB a FZÚ plus pracoviště koordinátora) je dosažení trojnásobně vyššího fotoproudu díky optimalizaci elektronických vlastností polovodiče a vazby barviva na povrch; jedná se o zatím vůbec největší fotoproud, jaký byl při solární excitaci nanodiamantu pozorován [4].
Publikace:
- P. Ferdowsi, Y. Saygili, W. Zhang, T. Edvinson, L. Kavan, J. Mokhtari, S. M. Zakeeruddin, M. Grätzel, A. Hagfeldt, ChemSusChem, 11 (2018) 494.
- P. Ferdowsi, Y. Saygili, S. M. Zakeeruddin, J. Mokhtari, M. Grätzel, A. Hagfeldt, L. Kavan, Electrochim. Acta, 265 (2018) 194.
- W. Zhang, Y. Wu, H. W. Bahng, Y. Cao, Y. Chenyi, Y. Saygili, J. Luo, Y. Liu, L. Kavan, J. E. Moser, A. Hagfeldt, H. Tian, S. M. Zakeeruddin, W. H. Zhu, M. Grätzel, Energy Environ. Sci., 11 (2018) 1179.
- J. Barton, H. Krysova, P. Janda, H. Tarabkova, P. Ashcheulov, V. Mortet, A. Taylor, J. Vavra, P. Cigler, L. Kavan, Appl. Mat. Today, 12 (2018) 153.
Přednášky na konferencích
- Kavan, Electrochemical Characterization of Reducible Oxide Surfaces, DPG Spring Meeting, Berlin, Germany, 11.3-16.3.2018
- Kavan, Conduction band engineering in TiO2 and SnO2: photocatalysis, solar fuel and solar cells, 8th Forum on New Material, CIMTEC, Perugia, Italy, 10-14.6. 2018.
Organizace symposia
- „Advanced Photocatalytic Materials for Energy Transition, Solar-driven Chemistry and Environmental Applications“, 8th Forum on New Material, CIMTEC, Perugia, Italy, 10-14.6. 2018 (L. Kavan, spoluorganizátor symposia) „Semiconductor Photocatalysis and Solar Energy Conversion (23rd SPASEC)“, Nov. 5-8, 2018, Shanghai, China (L. Kavan, spoluorganizátor konference)
Aktivita 2b: Perovskitové solární články
V souladu s plánem aktivity 2b byl v roce 2018 řešen problém přípravy elektronově-selektivního mezifází pro negativní elektrodu perovskitového solárního článku. Ve spolupráci s VŠCHT Praha byl vyvinut poloautomatický systém pro depozici těchto filmů technikou spray-pyrolysis [1]. Získané vrstvy z kompaktního TiO2 jsou vhodné nejen pro perovskitový solární článek, ale najdou uplatnění i v barvivem sensibilizovaných článcích. Důležitou vlastností nově vyvinutých vrstev je jejich tepelná stabilita, tj. nedochází k narušení bariérové funkce ani při kalcinaci na 450oC, což je obvykle nutné pro přípravu opticky transparentní elektronově-selektivní elektrody perovskitového solárního článku.
Z dalších aktivit byl realizován plánovaný výzkum modelových monokrystalů TiO2 (anatas, rutil a brookit v několika krystalografických orientacích) a to jak elektrochemickými metodami včetně elektrochemické impedanční spektroskopie, tak i pokročilými metodami elektronové spektroskopie, zejm. NAP-XPS. Výzkum probíhal dle plánu ve spolupráci s MFF UK, která byla podpořena společným CERIC projektem. Hlavním výsledkem je relativně nečekané zjištění, že v případě brookitu a anatasu se poloha vodivostního pásu posouvá vlivem působení vody do pozitivních hodnot energií, zatímco u rutilu se prakticky nemění. Práce se v současné době připravuje k publikaci. Studium nového nadějného vodiče děr (CuSCN), které bylo zahájeno podle plánu aktivity 2b ve spolupráci s EPFL. Šlo zejména o systematický elektrochemický výzkum na třech různých substrátech, FTO, zlatě a skelném uhlíku. Hlavním, zatím nepublikovaným výsledkem je zřetelný posun potenciálu rovných pásů do negativních hodnot u skelného uhlíku, což je v souladu s faktem, že příslušný perovkitový solární článek má výrazně lepší účinnost i stabilitu, pokud se místo mezifází perovskit/CuSCN/Au použije mezifází perovskit/CuSCN/redukovaný grafen oxid/Au.
Publikace
- H. Krysova, J. Krysa, L. Kavan, Beilstein J. Nanotechnol., 9 (2018) 1135.
Přednášky na konferencích
- Kavan, Conduction band engineering in semiconducting oxides: Applications in perovskite photovoltaics and beyond, 10th European Meeting on Solar Chemistry and Photocatalysis Environmnetal Applicaitons, Almeria, Spain, 4-88.6.2018.
- Kavan, Electrochemical Characterization of Semiconducting Oxide Thin Films for Energy Applications: Solar Cells, Fuels, Batteries and Beyond, 22nd Topical Meeting of ISE, Tokyo, Japan, 15-18.4.2016
- Je plánováno uspořádání workshopu (v listopadu 2018), na který budou pozvání rovněž spolupracující kolegové z Jižní Koreje, Slovenska, Maďarska, Polska a Švýcarska.